Halı modelleri her yıl zengin trendleri ile ilgi çekmektedir. Halı modellerinin her yıl değişmesi aslında trendlerin halı modellerini de kapsadığını göstermektedir. Ev dekorasyonunda trendler değiştiği gibi halı modelleri de değişime açıktır. 2023 trendleri ise geçen senenin tasarımlarını kapsadığı gibi çok farklı modelleri de bünyesinde barındırmaktadır. Trendler hem form hem malzeme hem de desen ile ilişkilidir. 2023 halı modelleri saçaklı halıların yeniden ortaya çıkması ile başlamıştır. Bu sene içerisinde birçok halıda saçmak görmek mümkündür.

Baskılı halılara nazaran bu dönem en öne çıkan halılar dokuma halılardır. Bunlar genelde makine dokuma olarak tercih edilmektedir. Özellikle Afgan halısı bu sezonun trendidir. Kırmızı tonlarının farklı örneklerini barındıran Afgan halıları birçok modern ve etnik dekorasyon ile uyumludur. Buna ek olarak Shaggy halılar da yeniden popülerlik elde etmiştir. Shaggy halılar kısa bir süredir popüler değil iken 2023 yılında yeniden göz önüne çıkacağı düşünülmektedir. Shaggy halılara ek olarak puffy halılar da yaygınlaşmaktadır. Puffy halılar shaggy halılara kıyasla çok daha ince ipliklerden yapılır ve post görünümüne sahiptir. Bunlara İskandinav halılar da eklenebilir. Son birkaç yılın trendi olan İskandinav dekorasyonuna İskandinav halıları da eklenmektedir.

Giza Halı Modelleri

Giza halı ürünleri aslında bir markadır ve içerisinde birçok farklı halı çeşidini barındırmaktadır. Giza halı modelleri içerisinde 2023 yılının en trend ürünlerini görmek mümkündür. Bunlardan biri de saçaklı halılardır. Saçaklı halılar birçok halı modelinde tercih edilir hale gelmiştir. Aynı zamanda Afgan halıları da benzer bir şekilde görülebilmektedir. Markanın Afgan halı ürünlerinde tek tip bir dizayn yoktur. Makine dokuma ile yapılan

Giza halı modellerinde saçaklar da yine görülebilmektedir. Sadece bu halılar olmayıp aynı zamanda Madu halılar da görülebilmektedir. Madu halılar üç boyutu tasarımları ile özel bir dekorasyona sahiptir. Özellikle çıplak ayak ile değildiğinde bu üç boyutlu tasarımı hissetmek mümkündür. Aynı zamanda İskandinav modeller de yaygındır. İskandinav modeller 2022 ve 2023 yılının sevilen trend ürünlerindendir. Giza halı modellerinde yer alan İskandinav halılar farklı renkleri ve geometrik motifleri ile birçok kişinin ilgisini çekmektedir.