Afgan halıları el işçiliği ile dokunan yün ya da pamuk saçaklar ile tamamlanan halılardır. Halının üretildiği ipliğin kalitesine göre ürünün ömrü de belirlenir. Afgan halı çeşitleri arasında Uşak, Kunduz, Knorjin, Khamyap, Hocaroşnai, Afgan Bilicik ve Halmuhammedi halıları sayılabilir.

Afgan halısı doğal renklendirme yapılarak üretilir. Kullanılan iplikler kaliteli ipliklerdir. Yün ya da doğal pamuk kullanılır. Parlak ve yumuşacık bir görünümü vardır. Uzun yıllar kullanıma uygun olarak üretilirler. Dokuması bitirilmiş Afgan halılarına eskitme görüntüsü verilerek yıllarca kullanılması sağlanır. Bütün bu özelliklere sahip olan Afgan halılarının maliyeti yüksek olduğu için satış fiyatı da yüksektir.  Ancak uygun fiyatlara orijinal olmayan Afgan halısı satan yerlerde bulunmaktadır. Bunun için güvenilir olmayan yerlerden Afgan halısı satın alınmamalıdır.

Doğal yünler kullanılarak üretilen ve canlı renklere sahip olan model Afgan Biricik halı modelidir. Afgan Kunduz halı modeli dayanıklılığı ile bilinen, elde eğrilmiş kirman ipi ile üretilen modeldir. Üretim aşamasında kullanılan malzemeye göre modeller arası değişiklikler mevcuttur. El dokuma halılarının yanı sıra her bütçenin ulaşabilmesi için makine dokuması halıları da bulunmaktadır.

Her mekana kolaylıkla uyum sağlayan ve kullanıldığı mekana otantik bir hava katan Afgan halısı kullanıcılar tarafından çok sevilen ve sıklıkla tercih edilen bir halı çeşididir. Klasik ve modern mobilyalar ile özellikle ahşap mobilyalar ile olan uyumu tercih edilme nedenlerinden birisidir. Açık renk ile dekore edilmiş ortamlarda kullanıldığı zaman kontrast oluşturarak ortama renk katan ve odak noktası olan bir özelliğe sahiptir.

İçerisinde pek çok renk barındıran Afgan halısı her dekorasyona uyum sağlayabilir. İster açık renk alanlarda tercih edilerek bir kontrast sağlanır ve halı odak noktası olarak kullanılır ister halıda bulunan renklerle uyumlu tonlarda mobilyalar tercih edilerek harika dekorasyonlar oluşturulabilir.

Afgan Halı Desenleri

Afgan halı çeşitleri geleneksel kültürün modern yansımasıdır. Bu nedenle el dokuma halılar arasında popülerliğini korumaya devam etmektedir. Detaylı tasarımlara sahip olmasının yanı sıra özenli eş işçiliği ile kırsal kültürü tanıtan önemli bir yere sahiptir.

Birçok farklı modele ve desene sahip olmakla beraber en çok yapılan ve tercih edilen model Buhara ve Kel İsa modelidir. Yıldız şeklinde desenlerden oluşan Buhara modeli kullanıcıların sevdiği modellerden birisidir. Genel olarak koyu renk kullanılan ve zıt renklerle kontrast oluşturarak dokunan bu modelde çok sayıda yıldız ve geometrik şekil kullanılır. Simetrik olarak yerleştirilen şekiller ile oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahiptir.

Orijinal Afgan halısı canlı renklere sahiptir. Özel el işçiliği ile üretilir. Renk skalası oldukça geniş olmasına rağmen genel olarak bordo ve kırmızı rengi ile bilinir. Renklendirme kök boyalarla ya da bitkisel boyalarla yapılır. Ancak kimyasal boyalarda tercih edilmektedir. Desen yoğunluğu oldukça fazladır. Orijinal Afgan halıları kaliteli iplikler ile dokunurlar. Uzun yıllar kullanılabilmeleri için eskitme görüntüsü verildikten sonra satışa sunulurlar.

Afgan Makine Halısı

Afgan halı çeşitleri arasında olan makine dokuma halılar, el dokuma halılara benzer şekilde üretilirler. Makineler ile dokunduğu ve çok fazla işçilik gerektirmediği için daha az maliyetlidir. Her bütçeye hitap etmesinin yanı sıra yıkama kolaylığı da sağlar. Klasik ve modern mobilyalarla uyumludur. Her ortamda rahatlıkla tercih edilebilir. Kullanıldığı ortamlara otantik bir hava katar.

Daha az maliyetli olduğu için daha uygun fiyata satılan makine dokuması Afgan halısı kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Orijinal Afgan halısı satın alınmak isteniyorsa eğer direk sahibinden almak güç bir durumdur. Ancak güvenilir satıcılardan orijinal Afgan halısı satın alınabilir. Alınan halının orijinal olup olmadığını anlamak için, el dokuması olmasına, dokuma ipliklerinin kalitesine ve nereden tedarik edildiğine bakılmalıdır.