Banyo halısı, ıslak ve nemli zeminler için tasarlanmış hem işlevsel yönden faydalı hem de dekorasyon anlamında estetik görüntü sağlamayı amaçlayan halı çeşididir. Banyo halıları diğer alanların halılarına göre daha farklı üretilmişlerdir. Çünkü kullanım alanları sık sık ıslanan fayans gibi yüzeyler olmaktadır.

Banyo halıları piyasada bulunması en kolay olan renk renk ve çeşitli desenlerden oluşan farklı boyutlu halılardır. Tekli veya set halinde bulunabilmektedir. Küçük banyolarda genelde tek ve orta boyutlu banyo halıları tercih edilir. Büyük banyolarda ise estetik görüntü açısından ve bir parça her alanı kapatmayacağından çoklu parça halindeki setler tercih edilmektedir.

Banyolar istenmeyen kazalara en meyilli alanlardan biri olduğundan, banyoya serilen halının kaymaz özellikli olması çok önemlidir. Banyo halılarının alt kısımları genellikle özel bir katman ile oluşturulur. Kaymaz özellikli bu yapı kullanıldığı zemine tutunur ve herhangi bir nemlenme ve ıslanma sonucunda halının kaymasını engeller. Ayrıca banyo gibi ortamlarda bakterilerin çoğalması daha kolay olduğundan antibakteriyel özellikli banyo halısı seçilmesi önerilmektedir.

Balkon Halısı

Evlerin balkon kısımlarında kullanılan balkon halısı, balkonlarında da estetik görüntüye önem verenlerin tercihi olmaktadır. Balkon halısı modelleri oldukça değişken ve geniş yelpazede sunulan ürünlerdir. Her balkon dekorasyonu ve tasarımı kişinin tarzına ve balkon modeline bağlı olduğundan çok farklı türde halı kullanımı mümkün olmaktadır.

Balkon halısının açık ya da kapalı balkona mı alınacağı önemli bir detaydır. Daha yazlık kesimlerde ve açık balkonlarda daha ince ve yazlık halılar tercih edilmelidir. Jüt halılar ve hasır halılar en çok tercih edilen balkon halıları arasındadır. kuruması kolay olan ve oldukça fresh görünen bu halılar herhangi bir yağış anında açık balkonlarda sorun yaratmayacaktır.

Kışlık balkonlarda ve daha çok kış bahçesi olarak kullanan balkonlarda kalın ve peluş halıların kullanımı estetik görünüm ve kullanışlılık açısından iyi bir tercih olabilmektedir. Kapalı balkonlarda zemin duvardan duvara kaplanarak cozy bir ortam havası da yaratılabilmektedir. Bir diğer farklı balkon halısı çeşidi ise çim halılardır. Balkonlarda sıklıkla tercih edilen çim halılar eve bahçe hissiyatını getirmektedir.