Banyo paspas modelleri diğer paspas modellerine göre daha geniş çeşitliliğe sahiptir. Diğer alanlarda kullanılan paspas çeşitlerinin genelde yapısı, kalınlıkları ve genel olarak modelleri benzer olurken banyo paspaslarında çok fazla doku, kumaş ve kalınlıktaki paspaslara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Banyo paspasları genellikle mevsimsel olarak da çeşitlilik gösterebilmektedir. Yaz aylarında daha ince ve silikon yapıdaki paspaslar tercih edilirken kış aylarında kullanıcıların tercihi peluş ve tüylü modellere yönelmektedir. Kış aylarında tercih edilen modellerin zeminden gelen soğuğu kesmesi için daha kalın olmasına dikkat edilmektedir. Çabuk kuruyan özellikteki paspaslar da yine bu aylarda paspasın uzun süre ıslak kalmasını engelleyerek bakteri oluşumu ve oluşabilecek kötü kokunun önüne geçmektedir.

Banyo paspas modelleri temizliğinde çoğunlukla çamaşır makinesi kullanıldığında bu paspaslar kalın ve sert yapıda olmazlar. Çamaşır makinesine kolayca sığabilecek ve yıkanırken makineyi zorlamayacak olan yumuşak ve esnek yapı tercih edilmektedir. Kaydırmaz taban özellikli modeller yine bu alanda çok tercih edilen çeşitler arasında gelmektedir. Banyo paspaslarında kaydırmaz özellikli modellerde paspasların alt yüzeyi zemine tutunur ve kaymayı engeller.

Oval Paspas Modelleri

Banyolarda kullanılan paspaslar arasında oval paspas modelleri en yaygın olarak kullanılan modellerden biridir. Genellikle paspas aramalarında oldukça fazla geçmektedir. Banyoların yapılarına göre diğer paspas modellerinden daha işlevsellerdir. Yuvarlak kenarları sayesinde daha yumuşak bir görüntü sağlamaktadırlar. Dar ve uzun banyo zeminlerinde büyük ve yuvarlak paspaslara göre daha kullanışlıdır. Kocaman yuvarlak bir paspas modeli kullanılmaktansa dar ve uzun banyolarda oval yapıda hafif uzun paspaslar kullanılması hem alanın daha verimli kapatılmasını hem de daha estetik görünmesini sağlamaktadır.

Bu paspas modelini genellikle iki veya üç parçalı setlerden oluşmaktadır. Aynı desene ve yapıya sahip çok parçalı şekilde dekore etmek banyonun görünümüne şıklık katacaktır. Ayrıca tek bir büyük parçayı halı şeklinde kullanmak banyo alanları için oldukça elverişsizdir. Bu yüzden tuvalet önünde banyo kapı girişinde ya da lavabo önünde olacak şekilde küçük farklı boyuttaki parçalar kullanılabilmektedir.

Çoklu parçalı banyo paspaslarında oval paspas modelleri en çok tercih edilen modeller arasında gelmektedir. Köşe bitişli paspaslar yerine oval şeklinde olması parçaların birbirlerine olan uyumlarını arttırarak şık bir görüntü sağlamasına sebep olmaktadır. Ayrıca kenarları köşeli olduğundan birlikte kullanmak daha kolaydır.

Banyo Paspaslarının Temizlenmesi

Banyo paspaslarının temizlenmesi paspas temizlikleri arasında en kolay olanıdır. Diğer paspas modellerinin kullanım alanı ve paspas yapısı çamaşır makinesinde yıkanmasını engellemektedir. Fakat banyo paspaslarının yapısı çamaşır makinesinde yıkanabilecek esneklik, hafiflik ve yumuşaklığa sahiptir. Doğru sıcaklık ve programda yıkandığında yapısının bozulmamasının yanı sıra çamaşır makinesine de zarar vermezler. Banyo paspasları kolaylıkla deforme olacak yapıda değillerdir ve çamaşır makinesinde yıkansalar da uzun süreler boyunca kullanımı devam edecektir.

Banyo paspaslarının kullanım alanı ıslak ve nemli zeminler olduğu için su çektiklerinde ve kurumadıklarında bakteri üretmeleri çok olasıdır. Bunun önüne geçebilmek için banyo paspaslarının temizliklerine özen göstermeli ve yıkamalarının aralarında süreyi fazla uzatmamak gerekmektedir. Ayrıca yıkandıktan sonra hemen sermemeli ve kurumasına izin verilmelidir. Temizlenmesinin yanında banyo paspaslarının antibakteriyel olması da banyonun hijyeni açısından olumlu etki edecektir.

Çamaşır makinesi ile temizlenme yapılamayan durumlarda banyo paspaslarının temizliği aksatılmamalı ve elde temizlik yapılmalıdır. Elde temizlerken de deterjan kullanımı önemlidir. Ayrıca paspasın temizlendikten sonra suyunun iyice sıkılmasına ve kurumasına izin verilmesin dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle halı gibi fırçayla yıkanmadığından ılık suyun içerisinde hafifçe ovularak yıkanabilir.