Sahip olunan halıların alındığı gün gibi yıpranmamış, solmamış görünmesi ve uzun ömürlü olması için doğru halı temizliği çok önemlidir. Yanlış yöntemler kullanarak ağır kimyasallar ile leke çıkarmak için verilen uğraşlar halıların eskimesine, yıpranmasına hatta deforme olmasına neden olabilmektedir.

Halılara uygulanan temizleme yöntemleri genelde yanlışlar içermektedir. Halıya bir yiyecek, içecek veya herhangi bir şey döküldüğünde kullanıcıların ilk yaptığı şey lekeyi çıkarmak adına ıslak bir bez ile bastırarak halıyı silmek olur. Fakat bu oldukça yanlış bir yöntemdir. Bastırarak sertçe halıyı silmek, çıkarmaktan çok lekeyi halının iç kısımlarına kadar işler ve yayar.

Yün halılar gibi ıslandıkça deforme olan halıları yıkamak halının ömrünü tüketen ve görüntüsünü bozan bir yöntemdir. Yıkanacaksa bile olabildiğince hızlı kurutulmalıdır. Temizliğinin özellikle nemli bezler ile yapılması önerilir.

Bir diğer yanlış ise halılar üzerinden yoğun ve ağır kimyasallar kullanmaktır. Kimyasallar halının dokusuna ve taban yapısına zarar vermektedir. Kaydırmazlık özelliğini yok eder, halının ömrünü kısaltır, rengini soldurur ve yumuşaklık hissini yok eder. Doğru halı temizliği için halılar için özel üretilen halı deterjanlarını kullanmak ilk önerilen malzemelerdir. Ayrıca arap sabunu da tavsiye edilmektedir.

Halı Leke Çıkarma

Halı leke çıkarma işlemleri halı temizleme şirketleri tarafından yapıldığı gibi doğru yöntemler kullanıldığında evde ve kullanıcı tarafından da yapılabilmektedir. Fakat leke çıkarmak için doğru yöntemler ve doğru malzemeler kullanıp adımları takip etmek önemlidir.

Halıya herhangi leke yapıcı bir madde döküldüğü zaman hızlı olunmalıdır ve lekenin derine işlemesine izin verilmemelidir. İlk uygulanması gereken işlem halıya dökülen maddeler katı yapılı ise öncelikle bastırmadan tek tek halıdan alınmalıdır. Bastırarak halının iç kısımlarına geçmesi engellenmelidir. Daha sonrasında leke sıvı haldeyse kuru bir bez, kağıt havlu veya emiciliği yüksek mikro fiber bezler ile halı üzerinde sıvı emdirilmelidir. Emdirme yapılırken bezler sağa sola oynatılmamalı ve halı ovulmamalıdır.

İkinci işlem ise halıya uygun halı leke çıkarma yöntemlerini ve temizlik malzemelerini kullanmaktır. Her halıya kullanılması gereken deterjan ve temizlik ürünü farklıdır. Halılar ıslak olarak bekletilmemeli genellikle nemli temizlik yapılmalıdır.