Halıların görüntüleri ve tasarımları kadar halıların ne kadar temiz ve hijyenik oldukları da önemlidir. Hijyenik halı içerisinde bulunması gereken birtakım özellikler vardır. Aynı zamanda halıları hijyenik tutabilmek de halıların ömrü açısından önem kazanmaktadır. Halılar alındığı ilk günden itibaren doğru bir şekilde temizlenmelidir. Özellikle süpürge sıkça tercih edilmektedir. Doğru ve düzgün bir şekilde temizlendiği takdirde hijyenik bir halı elde edebilmek mümkündür. Halılar uzun ömürlü olması gereken ve sıkça kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle doğru bir halı temizleme yöntemi tercih ederek en iyi sonucu alabilmek mümkündür.

Hijyenik bir halının doğru temizleme ürünleri ile temizlenmesi de şarttır. Shaggy bir halı ile bir İskandinav halısı aynı şekilde ve aynı malzeme ile temizlenmez. Bazı halılar makineye atabilmek için uygun iken bu her halıda görülmez. Bu nedenle halının açıklamalarını okumak, hijyenik halı elde etme sürecine de katkı sağlayacaktır. Hijyenik bir halının anti bakteriyel, anti alerjik olması gerekmektedir. Bu halılar tozu içinde tutar ve uçuşmasını önler. Aynı zamanda içinde tuttuğu süreç boyunca bakteri oluşumunun da önünü keser. Bunu ise kimyasal malzemeler ile sağlar bu nedenle halıyı doğru bir şekilde temizlemek bu özelliklerin ömrünü uzatacaktır.

Pedli Halı

Hijyenik bir halı elde etmek için pek çok yöntem vardır. Bunlardan biri de halının pedi olmasıdır. Pedli halı aslında oldukça yenilikçi bir sistemdir ve bu halılarda kullanılan pedler halının suyu emmesini sallayarak dışa salımını önler. Özellikle su veya başka bir sıvı dökme riski bulunan evlerde pedli halı tercih edilmektedir. Buna en iyi örnek de aslında çocuk odası halılarıdır. Çocukların kullandığı halılarda bu sorun yaygın bir durumdur ve bu nedenle pedli halı tercih edilmektedir. Pedli bir halı dökülen sıvıyı anında emer ve ıslaklık oranını azaltır. Aynı zamanda sıvının parke veya zemine direkt geçişini önleyerek aslında altta kalan malzemeyi de korur. Böyle durumlar sebebiyle pedli halı seçimi oturma odası, salon, mutfak ve daha pek çok yerde tercih edilir hale gelmiştir. Uzun ömürlü oluşu nedeniyle insanların ilgisini çekmektedir.