Halı ihtiyacı olunduğunda alışverişte ilk dikkat çeken kampanya dönemindeki mağazalar ve indirimli halılar olmaktadır. Neredeyse her evde kullanılan halılar özellikle birkaç tane birden alınmak istendiğinde bütçe açısından sarsıcı olabilmektedir. Bu sebeple indirim dönemlerini beklemek tercihi indirimli ürünlerden yana yapmak veya beğenilen halılının indirime girip girmediğini takip etmek halı ihtiyacını çok daha uygun fiyatlarla karşılanmasını sağlayabilir.

Halılar indirime genelde sezon sonlarında girmektedir. Bunun yanı sıra halı alışveriş sitelerindeki outlet kategorisinden de indirimli halıları görmek mümkündür. İndirimli halılar normal fiyatlardaki halılardan kalite olarak farklı değildir. Mağazaların genelde hangi dönem ve aylarda indirime girdiğini takip etmek gerekmektedir.

Halılar çeşitlilik bakımından çok zengin olduğundan fiyatlar da bir o kadar değişkendir. Halının malzemesine, kalitesine, dokusuna, taban özelliklerine ve bunun gibi daha birçok özelliğe göre fiyatları belirlenmektedir. Alıcılar kendi bütçeleri doğrultusunda belirli fiyat aralığındaki halılara yönelmektedir. Fakat indirim dönemlerinde bütçe üzerindeki halılar da alınacak seçeneklerin arasında dahil olabilmektedir. Bu yüzden halılardaki indirim oranlarını da takip etmek çok önemlidir.

Seri Sonu Halılar

İndirimli halı almak isteyenler tercihlerini seri sonu halılar ve sezon sonu halılardan yana kullanabilir. Her sezon sonunda satıcılar belirli sayıda ürün satmaktadır. O sezon moda olan ve yeni üretilen halılar en çok satılanlar arasındadır. Bu halılar indirimsiz normal fiyatları üzerinden satılmaktadır. Fakat halıların satışı devam edip sonunda o üründen elde sadece birkaç parça kalabilir. Yeni sezona hazırlanan satıcılar ise satış için reyon boşaltmak isteyebilir. Yani geçen sezondan kalan ürünlerin stokunu tamamen tüketmek isteyeceklerdir. Bu sebeple aynı kalite, aynı malzeme ve aynı desen olan halıları sezon içinde satılan fiyattan daha düşük bir fiyattan satışa sunar.

Seri sonu halılar satış sezonu sonundaki ve yeni sezona başlamadan önceki dönemde satılan indirimli halılardır. Bunlar normalde satılandan farklı değildir ve herhangi bir defoları yoktur. Sadece yeni sezona geçerken satıcının elinde tutmak istemediği ve elindeki ürünleri paraya çevirmek istediği parçalardır. Sezon sonunda satılan seri sonu halılar hem satıcının hem de alıcının yüzünü güldürmektedir.