Kedi besleyenler için halı seçiminin birçok etkene dikkat edilerek yapılması gerekmektedir. Kediler doğaları gereği oldukça oyuncu ve hareketli dostlardır. Evde bulundukları zaman her alanda oynamak ve minik patileriyle tırmalamak isterler. Bu sebeple halı seçerken en dikkat edilmesi gereken madde halının yapısıdır.

Kedilerin tırnakları ile sökebileceği halılar kısa zaman içinde kötü bir görüntüye sebep olabilmektedir. Bu sebeple keten ve iplikli halılardan uzak durmakta fayda vardır. Daha kısa tüylü ve düz halılar kediler için ideal parçalar olmaktadır.

Kedilerin tüm günlerini zeminde geçirdiği düşünüldüğünde halıların antibakteriyel olması hem kediler hem de evin diğer üyeleri için çok önemlidir. Antibakteriyel ve antialerjik halılar sadece kedi değil tüm hayvan sahipleri için tercih edilmesi gereken halı özelliklerinden olmalıdır.

Kedilerin uzun tüyleri her yere yapışma eğilimi gösterdiğinden kullanılan halının da kolay temizlenebilir ve kir biriktirmeme özelliği olması gerekmektedir. Tüy temizleyiciler veya elektrikli süpürgeler yardımıyla tüylerin kolaylıkla çekilebildiği halılar kedi sahipleri için kolaylık sağlayan parçalardır.

Burçlara Göre Halı

Tarz ve beğeniler kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir şey olsa da burçlara göre halı seçimi o burcun kendisini iyi hissedebilmesine yardımcı olan ve enerjisini yükselten halılar olabilir.

Hava grubu burçları; İkizler, Terazi ve Kova burçları genellikle ruh halleri çabuk değişen burçlardır. Kısa süre içerisinde fikirleri ve istekleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple hava burçları kendilerini sıkmayacak ve her daim enerjisini canlı tutacak renkli halıları tercih edebilirler. Özellikle turuncu, açık yeşil, mor, mavi gibi renkleri seçebilirler.

Yay, Aslan ve Koç ateş burçları ise genellikle dikkatli, kararlı ve çabuk sinirlenebilen burçlar olduğundan daha sade ve göz yormayan halı modellerini tercih edebilirler. Düz ve pastel renkler onların enerjilerine iyi gelecektir.

Balık, Akrep ve Yengeç burçlarından oluşan su burçları ise tercihlerini yine su rengini andıran renklerden yana kullanabilirler. Ayrıca romantik ve duygusal olarak bilinen bu burçlar ev sıcaklığını hissettiren uzun tüylü ve peluş halıları da sevebilmektedir.

Boğa, Başak ve Oğlak burçları ise günlük hayatlarında olduğu gibi halılarda da klasik ve avangart seçeneklere yöneleceklerdir.