Kilim halı çeşitleri olarak bahsetmeden önce ikisi arasındaki fark bilinmelidir. Gözle görülür farklardan bir tanesi halının kilimden daha kalın olduğudur. Buna ek olarak dokuma süresi ve modifiye de ayırt etmeye yardımcı öğelerdir.

 Kilimlerin kullanılma sıklığı halılardan daha az olmakla birlikte bunun sebebi ince yapılarından dolayı kış aylarında  tercih edilmemesi olarak söylenebilir. Evlerde, bazı iş yerleri ve otellerde kullanımlarına ek olarak duvara asarak süs şeklinde de tercih edilebilir. Çeşitlerine bakacak olursak, Anadolu kilimleri ve daha da özelleştirerek Anadolu’da üretildiği yere göre isimlendirilirler. Anadolu kilimleri Türkmen, Kürt, Yörük ve Köy kilimleri olarak bilinmektedir.

 Halılar, Türk kültüründe önemli yer kaplamaktadır. Gerek hijyen hassasiyetinden gelen eve ayakkabıyla girmeme gerek de göze hitap açısından evlerde çokça kullanılmaktadır. Kullanıldığı alana, nasıl üretildiğine, doku ve biçimine göre çeşitlilik göstermektedir.

Kullanıldığı alana göre: Salon, balkon, mutfak, banyo, yatak odası, paspas ve çocuk halısı.

Üretilme şekline göre: Makinede, elle dokunarak, baskılama yöntemiyle üretilen halılar.

Dokusuna göre: Peluş, patchwork, shaggy, deri.

Biçimine göre: Dikdörtgen, oval, yuvarlak, yolluk örnek verilebilir. Şekiller bunlarla sınırlı olmayıp çoğaltılabilir.

En Uygun Çocuk Halısı

Çocuk halıları, yukarıda bahsedildiği gibi kullanım alanına göre sınıflandırılır. Halk genelinde en çok aranan özelliklerinden biri kolay temizlenebilir olmasıdır. Bunun sebebi çocukların çizme, boyama vb. etkinlikleri sonucu halıda çabuk kirlenme gözlenmesidir.

En uygun çocuk halısı için örnek olarak leke tutmayan olarak da bilinen akrilik halı; kişisel gelişime katkıda bulunması amacıyla desenlerinde bazı oyunlar veya şekiller içeren halılar örnek verilebilir. Kız çocukları için genelde pembe renkli ve prenses şekilli çizgi film modellemeleri; erkek çocukları için ise mavi renk ve araba motifi sıklıkla kullanılıp tercih edilmektedir. Çocuk halılarının üzerindeki desenler çocuk psikolojisi dikkate alınarak seçilmeli ve korkutucu veya bilinçaltına olumsuz etki edebilecek türde olmamasına dikkat edilmelidir. Örneğin kuru kafa modeli bulunan siyah-beyaz renk içeriğine sahip bir halı çocuğun ürkmesine yol açarak odaya girmek istememe veya etkilenmesi sonucu kâbus görme gibi problemlere yol açabilir.