Kilim motifleri bir ülkenin, coğrafyanın birçok anlayışını ve yaşam biçimini gözler önüne sermektedir. Her ülkenin farklı tasarımlara sahip kilimleri bulunmaktadır. Tercih edilen renkler, kullanılan desenler ve ipliklerin türleri etkili olmaktadır. Kilim motiflerinin bu kadar zengin seçenekleri olduğu gibi aynı zamanda oldukça sade tasarımlar görmek de mümkündür. Geleneksel ve etnik tasarımlar kilimlerde yaygın olsa da günümüzde çok daha modern tasarımlar da bir arada yer almaktadır. Kilim motiflerinin zenginliği açısından ülkemiz odlukça gelişmiş olmakla birlikte yakın kültürlerden göze hoş gelen kilim tasarımları da bulunmaktadır.

Kilim motifleri arasında en öne çıkan motifler artı ve çengel gibi tasarımlardır. Bunlar geometrik formlar olup kilim modellerinde sıkça görülebilmektedir. Birbirini tekrarlayan geometrik motifler arasında nazarlık, göz ve muska tasarımları da yaygındır. Kilim motifleri sadece geometrik tasarımlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda hayvan motifleri görmek de mümkündür. Kuş tasarımları geometrik formlar ile ifade edilmektedir. Baykuş, karga gibi pek çok hayvan bölgelere özgü tasarımlar ile kendisini göstermektedir. Koç motifi de bereket açısından öne çıkmaktadır. Bereket motifi ve göz formu bir arada yer alabilmektedir. Kilimler üzerinde su yolu motifler, yıldız gibi tasarımlar da aslında özgün halleri ile işlenmektedir.

Mistik Kilim Modelleri

Mistik kilim modelleri özellikle geometrik motiflerin ağırlıklı olduğu tasarımları barındırmaktadır. Birbirini tekrarlayan geometrik tasarımlar peluş halılar üzerinde yer almaktadır. Peluş halılar üzerine siyah, krem veya gri gibi özgün renkler ile işlenen motifler püsküller ile tamamlanmaktadır. Zemin renkleri de benzer tonlarda olmaktadır ve her biri özgün motifleri ile evlerin dekorasyonunu daha renkli hale getirmektedir.

Yumuşak polyester malzeme ile yapılan ürünler son teknoloji tezgahlar üzerinde üretilmiştir. Havdan elde edilen ürünün yüksekliği ortalama 20 santim civarındadır. Saçaklarda pamuk malzeme tercih edilmektedir ve çıplak ayakla basılması için oldukça yumuşak bir malzemeden yapılmaktadır. Taban dokuma şeklindedir ve kolayca leke tutmayan ürünler grubunda yer almaktadır. Kilim modelleri içerisinde yer alan mistik kilim modelleri, son teknoloji makinelerde üretilirken aynı zamanda geleneksel motifleri bir arada bütünleştirmektedir.