Tarihte ilk olarak Türkler tarafından kullanıldığı düşünülen kilimler günümüzde hâlâ kullanılmaya devam edilmektedir. Türk kültüründe asırlardır kullanılan bir sergi eşyasıdır . Teknolojinin gelişmesiyle beraber kilimlerin desenleri ve dokuma yöntemleri de değişmiştir. Şu anda harika desenler ve dokular ile üretilmektedir.  Bu kilimlerden birisi de mistik kilimlerdir. Mistik kilim modelleri evlerde dekorasyon amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Pratik ve ince olmaları kilimlere işlevsel bir özellik katmaktadır.

Yaşam alanlarına stil katan kilimler, halıya göre oldukça hafif ve ince olduğundan yıkanması daha kolaydır. Makinede kolaylıkla yıkanabildikleri için temizliği rahat yapılır. Mekanların dekorasyonunda otantik ve klasik kilimler sıklıkla kullanılmaktadır.

Hakiki el dokuma kilimlerden yöresel kilimlere, modern kilimlerden hasır ve bambu kilimlere kadar çok farklı çeşitlerde kilimler bulunmaktadır. Salonda, odalarda, mutfakta, banyoda hatta balkonda kullanılmak üzere üretilen kilimler mevcuttur. Kalın halılardan sıkılanlar ve daha kullanışlı bir sergi arayanlar için kilimler  vazgeçilmez bir sergi eşyasıdır.

Mistik Kilim Fiyatları

Mistik kilim modelleri en fazla yaz aylarında tercih edilir. Yaz aylarında kalın halılar temizlenerek kaldırılır ve yerine ince kilimler serilir. Daha ince ve ferah olduğu için yaz aylarında ve özellikle sıcak bölgelerde oldukça fazla tercih edilirler. Yıkanması, temizlenmesi, serilip kaldırılması açısından çok pratik olması kullanıcıları oldukça memnun eder.

Eskiden el dokuması ile üretilen kilimlerde kullanılan desenler, şu anda teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeniden tasarlanıp dijital baskılar ile kilimlere basılıyor. Üç boyutlu desenler kilimlere basılarak evlere renk katıyor. Her dekora ve her ihtiyaca göre üretilebilen kilimler birçok mekanda kullanılarak bulunduğu ortamı renklendirmeye devam ediyor.

Bazı kilimler çift taraflı kullanıma uygun olarak üretiliyor. Evde farklı bir hava oluşturmak ve tarz katmak isteyenlerin bu kilimlere bakması özellikle tavsiye edilir. Konforlu ve dayanıklı yapıya sahip olan kilimler evlerde yoğun kullanım alanlarında tercih edilebilirler. Pamuklu yapısı sayesinde uzun ömürlü, ergonomik ve rahattır. Bu sayede sağlıklı bir yaşam alanı sunar.

Mistik kilim fiyatları el dokuması ve makine dokuması olarak ikiye ayırmak mümkündür . El dokuması kilimler otantik ve eski bir görünüme sahip iken, makine dokuması halılar daha modern bir görünüme sahiptirler. El dokuması halıların el emeği ve maliyeti fazla olduğu için satış fiyatı da fazladır. Ancak makine dokuması olanlar daha uygun fiyata satılarak her bütçeye hitap etmektedir. Maliyeti ve el emeği çok fazla değildir.

Mistik Kilim Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mistik kilim modelleri arasında İskandinav Motifi, Ejderha Motifi, Saç Bağı Motifi ve Muska Motifi gibi farklı seçenekleri vardır. Muska Motifi aşk ve sevgiyi simgelerken, Ejderha Motifi gücü kudreti simgeler. El Motifi bereketin sembolüdür. Her motif bir şeyi simgeler. Kilimlerde kullanılan bu motifler evlerinde bereketi, aşkı ya da gücü isteyenler için bir tercih nedenidir.

Kilimler kullanım alanlarına göre farklı boy ve ebatlarda üretilirler. Mutfak kilimi, banyo kilimi salon ve balkon kilimi gibi her yere uygun kilim bulunur. Yıkanabilir özellikte olan kilimler 30 derecede sıkma yapmadan çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilirler. Hav ve tüy yapmayan, elektrikli makine ile kolayca temizlenen kilimler evlerde kullanım için işlevsel ve fonksiyoneldir.

Kilimler, klasik ya da modern olsun her ev dekorasyonuna uyarak kullanıldığı evlere şık bir tarz katarlar. Geniş renk ve desen skalasına sahip olması nedeniyle her mekanda kullanıma uygundur. İnce, hafif ve pamuklu olması kullanıcılara kolaylık sağlar. Temizliği rahat yapılır. Elektrikli süpürge ile hemen temizlenebilme özelliğine sahiptir. Özellikle makinede yıkanabilme  özelliği kilimlerin tercih edilme nedenlerinin başında gelir. Yoğun iş temposu insanların işlevsel ve pratik ürünleri daha fazla tercih etmelerine neden olan bir durumdur. Kilimler de bu açıdan insanlara hem kolaylık sağlar hem de dekorlarına tarz katar.