Halı alışverişinin en uygun en hesaplı yöntemlerinden birisi tercihi outlet halılar yönünde yapmaktır. Outlet halılar takip edilerek normalde çok daha fazla fiyatlarda mağazalarda satılan halılar kolaylıkla çok uygun fiyatlarla alınabilmektedir. Outlet ürün, birden fazla şekilde outlet kategorisinde yer almış olabilir.

Outlet ürün demek bir bakıma mağazaya gidemeyecek ürün demektir. Fabrika çıkışı şeklinde tanımlanan bu ürünler birkaç sebep dolayısıyla mağazalara gönderilmez ve orada sergilenmezler. Bu sebepler fabrikada üretilen bu ürünlerin fazla sayıda üretilmesi ve ihtiyaç fazlası olması olabilir. Bunun yanı sıra sezon dışında kalan ürünler, geçmiş sezonun ürünleri, rengi ve modeli daha az tercih edilen ürünler ve ya küçük defoları olan ürünler olabilmektedir.

Halı alınırken outlet ürün kategorisinden arama yapmak alınacak olan halının fiyatını oldukça fazla düşürebilmektedir. Geçen sezonun halıları bir evin görüntüsüne tamamen uyuyor ve tarzını tamamlıyor olabilir ya da herkesin tercih etmeyeceği bir renk bir müşterinin zevkine hitap edebilir. Bu gibi durumlarda müşteri rahatlıkla normalde mağazada daha fazla ödeyeceği halıyı bütçesinin altında alabilmektedir.

Halı Outlet

Ev düzenlemelerinde ve halı seçimlerinde istenilen desen, renk ve modelde halı outlet kategorisinde rahatlıkla bulunabilmektedir. Outlet kategorisinde birçok halı seçeneği bulunmaktadır. Bu halılar müşterilerin zevkine hitap edebilecek ve normalde severek tercih edilen modellerdir. Outlet adı altında satılmasının sebebi elde fazla bulunması, bir önceki sezonda üretilmeleri veya ufak defolarının bulunması olabilmektedir.

Ufak defolar genelde göze batmayan minik dokuma hatalarından meydana gelmektedir ve outlet kategorisinde de olsa kullanılmayacak ve kötü durumdaki halılar satışa kesinlikle sunulmamaktadır. Özellikle köşe ve kenardaki defolar mobilya ile kapatılabileceğinden alıcılar bu ufak kusurları sorun etmemektedir. Fiyatları ile defoları karşılaştırıldığında ödenen miktarın hakkını veren ürünlerdir. Bunun dışında kusuru olmayan sadece bir önceki sezonda üretildiği için satış fiyatı düşürülen halılar da müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Outlet halılar, normal mağaza ve sitelerde satılan halılardan farklı bir kaliteye sahip değillerdir. Son derece uzun ömürlü olabilecek ve kaliteli üretilen parçalardır. Bütçe uygunluğuna göre takip edilip tercih edilebilmektedir.