Paspas modelleri ve işlevleri bakımından oldukça geniş yelpazede çeşitlilik sunan ve hemen herkesin hayatında yeri olan, genellikle küçük alanları kapatmak için kullanılan ufak halı parçalarıdır. Paspaslar halılar kadar ağır ve büyük boyutlara sahip değildir, kullanımları basit ve işlevseldir. Kullanım alanlarına, modellerine ve yapımında kullanılan malzemeye göre değişiklik ve de çeşitlilik göstermektedir.

Paspas modelleri, paspasların kullanım alanına göre iç mekan veya dış mekan paspas olarak genel bir ayrım sağlayabilir. Dış mekan kullanımı, kapı önü paspası olarak bilinen ve ev, mağaza, apartman gibi yaşanılan ve kullanılan yerlerin dış kapılarının önlerine konulan paspaslardır. İç mekan paspas da çoğunlukla evin içerisinde kullanılan mutfakta, banyoda, balkonda ya da evde halı ile kapatılmak için alanı çok küçük olan yerlerde kullanılmaktadır. Masa altları ve küçük koridor gibi yerler, ufak paspas modelleri kullanılan alanlara dahil olabilir.

Paspas yapıları da modellere göre farklılık gösterebilmektedir. Yapıları; peluş, yün, hasır, kumaş, keçe veya daha plastik şeklindeki farklı malzemelerden üretilmelerine göre sınıflandırılabilmektedir. Kullanılan yapının yere ve isteğe bağlı olarak farklı kalınlıklara sahip olabilir.

Kapı Önü Paspas

Kapı önü paspas şeklinde adlandırılan paspas modelinde kullanım yeri, girişleri içeri ve dışarı şeklinde ayıran kapıların önleridir. Bu giriş ev, apartman veya mağaza kapısının önü olabilir. Çünkü kapı önü paspaslarında genel mantık, mekana gelen kişilere karşılamak, içeri girilirken veya ayakkabılar çıkarılırken ayakkabıların altlarının temiz olmasını sağlamak ve dışarıdan gelen kiri tozu içeri almamadan paspas üzerinde tutmaktır.

Kullanım çeşitleri gereğince bu paspaslar, diğer paspas modellerine göre daha sert ve kalın yapıdadır. Ayakkabıların silindiği esnada bu sert malzeme ve kalın yapı sayesinde çabuk aşınmamakta ve kayma yapmamaktadır. Bunun yanında sert ve sık tüyleri sayesinde dışarıdan gelebilecek olan kir ve tozu, içeriye girmeden üst yüzeyiyle yakalar ve kendi üzerinde tutar.

Bu işlevlerinin haricinde kapı önü paspas kullanımı, misafirleri karşılamak amacıyla yazı veya eğlenceli, şık desenler içeren üst tasarıma da sahip olabilmektedir. Yazı yazılan türlerinde genelde selamlama ifadeleri kullanılarak gelen misafirler daha kapı açılmadan önce karşılanmaktadır. Kapı önü paspasları genelde kullanılan ev hanesi içindeki insanlar hakkında ipucu verir ve tarzlarını yansıtır. Apartmandaki dairelerin hangilerinde yaşandığının da göstergesi olabilir.

Paspas Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paspas almaya karar verildiğinde, paspas seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada işlevselliği gelmelidir. Kullanılacak alana göre doğru paspası seçmek çok önemlidir. Paspas modelleri kullanıldığı alanlara göre farklı adlandırılmışlardır ve yapıları farklılık göstermektedir.

Banyo paspasları, banyolarda kullanılan ve banyo zeminin bir kısmını kapatmak için kullanılan küçük ve daha büyük birkaç parçadan oluşabilecek paspaslardır. Banyoda estetik görünümü sağlamanın yanı sıra zeminle teması da kesiyor olduğundan kumaşına dikkat edilmelidir.

Banyolar yapıları gereği çabuk ıslanan veya nemlenen zeminlere sahip olmalarından dolayı banyo için seçilen paspasların da kaymaz taban bulundurmaları gerekmektedir. Kaymaz taban alınmadığı takdirde paspas zeminde kayabilir ve istenmeyen kazalara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca çabuk kuruyan, çamaşır makinesine atılabilen ve antibakteriyel olan paspaslar banyo alanlarında her zaman daha kullanışlı olmaktadır.

Kapı önü paspas modellerinde ise dışarıdan içeri girebilecek olan toz ve kiri tutabilecek yapıdaki paspasların tercih edilmesi iç mekan temizliği açısından fayda sağlayacaktır. Kapı önü paspasları genellikle çamaşır makinesinde yıkanamadığından dolayı temizlikleri elde sağlanan parçalardır. Bu yüzden temizliği kolay yapılabilecek ve silkelenmesi kolay paspaslar almak önemlidir. Ayrıca bu paspaslar misafirleri karşılayacak da ürünler olduğundan desenleri evdekilerin tarzını yansıtacak şekilde seçilebilir.