Farklı renge görehalılar, alanlarda farklı enerjiler yaymaktadır. Neredeyse her türlü renkte her türlü desen ve modelde halılara ulaşabildiğimizden, işin en zor kısmı seçim yapmaktır. Halı rengi ve modeline birkaç unsura göre karar verilebilir. Bunlardan ilki ve en önemli olan halıyı alan kişinin isteği ve tarzıdır. Kişi kendi tarzına ve kendini mutlu eden renge göre seçim yaptığında, halıyı serdiği alanda da mutlu hissetmedir ve ortamın havası yükselmektedir.

Diğer bir unsur ise halının kullanılacağı alanın büyüklüğü ve genişliğidir. Alçak tavanlı bir mekanda koyu renk halılar kullanmak arada kalan alan hissiyatını daha da daraltabilmektedir. Bunun yerine daha açık renkler, sade ve düz modeller tercih edildiğinde alan ferah görünecektir. Aynı durum dar alanlarda da geçerli olacaktır. Ayrıca zeminin rengi de önemlidir. Zemin renginin koyu ahşap, açık ahşap veya diğer zemin malzemeleri olması halı rengini etkileyen faktörlerdendir. Ceviz ve ahşap renkleri için pastel renkler tercih edilirken daha koyu ve kırmızı tonları da şık görünebilmektedir.

Siyah Halı Modelleri

Siyah halı modelleri kullanıcılar tarafından çoğunlukla açık renk zeminlerde ve geniş alanlarda tercih edilmektedir. Etrafındaki mobilyalarla desteklendiğinde mükemmel bir şıklık ve zarafet timsaline dönüşen siyah halılar, ışıklandırması iyi salonlarda ve daha çok kış evlerinde estetik bir görünüm sağlamaktadır.

Siyah halılar sadece geniş alanlarda değil küçük alanlarda da kullanılabilir. Özellikle çalışma odalarında zemini tamamen kaplayacak şekilde kullanılan siyah ve koyu renkli halılar, odadaki eşyaların ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Çalışma odasında bulunan kitaplıklar, içerisindeki kitaplar, çalışma masaları ve diğer mobilyalar koyu renk halı üzerinde tam bir mobilya sergisine dönüşmektedir. Ayrıca sıcak renkli ışıklar da bu tarz alanların havasını halı ile bütünleşerek daha da arttırmaktadır.

Siyah halılar ayrıca yatak odalarında kullanılmaya da oldukça elverişlidir. Yatak odaları daha çok peluş ve uzun tüylü halıların kullanıldığı alanlar olduğundan, koyu renkler zeminde bir kürk hissiyatı yaratabilmektedir. Yatak odalarında kullanım için ise daha küçük boyutlarda ve belli bir kısmı kapatan halılar tercih edilebilir.