Halı seçerken tek renkten sıkılanların, içindeki enerjiyi durduramayan yaşadığı çevreye de yansıtmak isteyenlerin ve hangi rengi seçeceğini bilemeyenlerin tercihi renkli halı modellerinden yana olmaktadır. Renkli halı modelleri üzerinden birden fazla rengi  barındıran, çeşit çeşit rengi tek bir halı üzerinde uyum içerisinde sergileyen halı modelleridir. Renkli halı modelleri canlı ve çeşitli renklerden oluşabileceği gibi bir rengin farklı tonlarından da oluşabilmektedir.

Canlı renklerin birleşimindeki halılar genellikle mutfaklarda, çocuk ve genç odalarında kullanılmaktadır. Neredeyse her mobilyayla uyum sağlayan bu halılar için yine de çok karışık görünmemesi için düz renk mobilyalar önerilmektedir. Bir rengin tonlarının kontrastından oluşan renkli halılar ise canlı renklerdekine göre daha ağır ve şık görünmektedir. Daha çok salonlar ve oturma odaları için tercih edilebilir.

Bunun dışında patchwork halılar renkli halılar için örnek gösterilebilecek ve önerilebilecek en güzel halı modellerindendir. Patchwork halılar geçmişi günümüze uyarlayan ve çeşitli renkleri evlere en iyi yakıştıran halılardandır. Salonlarda, oturma odalarında, mutfaklarda kısacası her evin her alanında ve odasında kullanılıp rahatça kombinlenebilirler.

Mavi Halı Modelleri

Mavi halı modelleri salon halıları içerisinde en çok tercih edilen modellerden birisidir. Özellikle açık mavi tonları hem renkli olmasından hem de ortamı ferah göstermesinden dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Bej renklerden hoşlanmayanlar ve farklı bir renk arayanlar fakat koyu renklerden de uzak duranlar açık mavi tonlarından hoşlanabilirler. Açık mavi tonları genelde beyaz ve krem tonları kullanılarak dizayn edilir. Ayrıca kullanıldığı alana huzurlu bir hava katar.

Mavinin koyu tonlarında ise genelde alanda dikkat çeken öge halı olmaktadır. Yeşile çalan tonları ve canlı maviler petrol mavisi gibi renkler, kahverengi ile kullanılarak bohem bir hava yaratılabilir. Canlı mavi rengi modellerindeki halılar kullanıldığı alanlarda çarpıcı bir etki bırakırlar. Ayrıca renk harici altın sarısı detaylar da maviye çok yakışan dizaynlardan birisidir. Bu hem halı içerisinde hem de çevresindeki dekorasyon eşyalarında kullanılabilir. Mavi rengi iki canlı rengin beraber kullanılmasının uyumlu olduğu renklerden biri olduğu için canlı turuncu ve canlı pembe gibi renklerle de enerjik bir hava katılabilir.