Geleneksel halılar özgün tasarımları ve yüzyıllardır devam eden modelleri ile bugünün sevilen halı modelleri arasında yer almaktadır. Halılar pek çok alternatife sahiptir bu nedenle bir halı seçerken dikkat edilecek pek çok unsur bulunmaktadır. Geleneksel halı modelleri aslında ülkelere ve bölgelere göre değişmektedir. Çünkü Afgan halısı, İran halısı ve Türk kilimi gibi pek çok bölgesel motiften ve geleneksel tasarımdan söz edilebilir. Bölgelerin kendine has sembolleri ve geçmişten bugüne gelen işleme biçimleri ile geleneksel halılar elde edilebilmektedir. Bu halılar günümüzde çok daha kolay bir şekilde her bütçeye uyumlu hale gelmektedir.

 Bunun sebebi ise aslında modellerin daha uygun teknikler ile yapılabilmesidir. Geleneksel halı ürünleri el yapımı olarak üretilebilmektedir. Bu ürünler maliyetli olmasının yanı sıra üretimi de uzun süren ürünler grubunda yer almaktadır. Geleneksel halılar günümüz teknolojisi ile baskı tekniği ve makine dokuması ile de yapılabilmektedir. Bu hem zaman hem bütçe açısından olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle makine halıları teknoloji ile el işçiliği görünümüne sahip hale gelmiştir. Baskı halılarda da kaliteli sonuçlar elde edebilmek mümkündür. Geleneksel modeller artık her bütçenin elde edebileceği seçeneklere sahiptir.

Türk Halı ve Kilim

Türk halı ve kilim ürünleri geleneksel halıların içerisinde yer edinmektedir. Özellikle Anadolu ve çevresinde yer alan kültürler birçok halı ve kilim modeline sahiptir. Türk halılarında ve kilimlerinde kullanılan ortak motifler ve zengin renkler ürünü çok çeşitli bir hale getirmektedir. Bölgelere göre de değişim görmek mümkündür. Türk halılarında Doğu bölgesindeki modeller ile Batıda tercih edilen modeller birbirinden farklıdır. Bu sayede model çeşitliliğini elde edebilmek mümkündür.

Türk halıları üzerinde kırmızı, yeşil, kahverengi, sarı ve siyah tonları ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu modellerde görülen motifler hem kilimlerde hem de halılarda yer edinmektedir. Motifler de zengin renklere sahiptir ve bitkisel, geometrik tasarımlar bir arada yer almaktadır. Türk halı ve kilimlerinde görülen seçenekler uzun yüzyıllardır gelen geleneklerin bir sonucudur ve bugün de modern tasarımlar ile çeşitlenmektedir. Modern malzemeler kullanılarak daha kısa sürede oldukça özgün tasarımlar elde edebilmek mümkündür.