Yumuşak halı trendinin her gün biraz daha öne çıkması ile step halı modelleri de sevilen bir ürün grubu haline gelmiştir. Step halılar odlukça ince ve sık dokunan özellikleri ile yumuşak halılara yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Step halı yumuşak halıların büyük bir kısmından farklı olarak hav yüksekliği açısından daha kısadır. Step halılar ayağı rahatsız etmez ve aksine oldukça konforlu ve lüks bir hissiyatı aynı anda sunar. Step halılar bazen az yükseklikteki havlara sahip olabildiği gibi bazen ise yüksekliği bulunmayan havları ile de bilinmektedir.

Sık dokunmuş olması bu modelin ayırt edici özelliğidir. Öyle ki boşluk hissi yoktur ve dokunan temeli görme olasılığı da bulunmaz. Bir step halı bünyesinde pek çok rengi ve tasarımı barındırabilir. Özellikle dokuma esnasında verilen formlar bazen daha yüksek havlı yapılarak üç boyutlu bir hissiyat oluşturmaktadır. Bu da aslında model çeşitliliği doğurmaktadır ve renkleri çok daha fazla kullanmaktadır. Step halılar sıkı bir biçimde dokunduğundan bir step halıda kullanılan renk, normalden çok daha baskın ve net gözükecektir. Bu da halının uzun yıllar daha parlak ve canlı kalmasını sağlayan önemli bir etkendir. Step halılarda çift renk veya birden fazla renk kullanımı da görülmektedir. Bu sayede ürünler özgün bir tasarıma sahip olmaktadır.

Bohem Halı

Bohem halılar birçok farklı malzemeden ve yapım tekniğinden oluşabilmektedir. Bohem halıların kullanım alanı adından da anlaşacağı üzere daha çok bohem ve salaş konseptlerin bulunduğu mekânlardır. Bohem halı birbirini tekrar eden geometrik dizeler ve genellikle bej, krem, siyah, kahverengi, beyaz gibi zarif renklerden oluşmaktadır. Buna farklı renkler eklenebileceği gibi birden fazla renk de bir halıda görülebilmektedir.

Bohem halılar bazen step halılar gibi düzenlenerek üç boyutlu tasarımlara sahip olabilir. Bu durum halının dekorasyonunu çeşitlendirirken üzerinde yer alan geometrik desenler ile de ilişkilidir. Bohem halılar saçaklı modelleri ile bilinir ve saçaklar da halıya göre özgün renklere sahip olmaktadır. Bohem halı kullanımı özellikle İskandinav halı modellerinde yaygın olarak kendisini göstermektedir.