Kategoriler
Your Cart

Kapı önü paspas

Kapı önü paspası olarak tabir edilen paspas türleri, adından da anlaşılacağı üzere giriş kapılarının önlerinde kullanmak için edinilir. Giriş kapıları, apartman girişi, daire girişi, dükkan girişi hatta mağaza girişi bile olabilir. Kısacası dışarı olarak anılan alandan içeriye girmek için var olan sınıra konulan paspaslar kapı önü paspasıdır.

İşlevleri gereği bu paspaslar sert ve kalın olmalıdır. Başlıca amacı ayakkabıların altının silinmesi olduğundan buna karşı dayanıklı olabilecek bir malzeme çeşidi tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra paspas üst yüzeyinin kırçıllı bir yapıda olması dışarıdan içeriye girebilecek olan toz ve kirleri tutarak içeriye girmesini engeller. Çünkü kapı önü paspaslarının bir diğer amacı da bu yöndedir. Eşik kısmını tutarak dışardaki tozların içeriye uçuşmasını engellemektedir.

İşlevselliğinin haricinde kapı önlerini oldukça estetik göstermeye de yarayışlılardır. Bir apartmanda dairenin dolu olup olmadığını gösteren o evin tarzı ve içinde yaşayan insanlarla alakalı ufak bir ipucu veren materyallerdir. Bu paspaslar farklı renkler ve desenlerde olabilir. Genelde üzerinde selamlama ifadeleri içeren yazılar tercih edilir.

Hem temizlik için hem de dekorasyon amacı ile kullanılan bu küçük parça halılara ulaşmak ve satın almak da oldukça kolaydır. Rahatlıkla fiziksel olarak ya da internet üzerinden alınabilir.

Kapı Önü Paspası Alırken Nelere Bakılmalı?

Neredeyse her evin girişinde kullandığı kapı önü paspası, hem eve dışarıdan girecek kire toza karşın evin kirlenmemesine yardımcı olan hem de eve uğrayan misafirleri karşılayan hoş bir detaydır. Bu ürünü alırken dikkat edilecek şeyler mutlaka uygulanması gereken şeyler olmasa da kullanılan ürünün işlevselliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur kaymaz tabanlardır. Kapının önünde sürekli kayan ve yamulan bir paspas görüntüyü dekore etmekten çok bozacaktır. Ayrıca ayakkabı giyip çıkarırken de paspasın kayması işleri hiç kolaylaştırmayacaktır. Bundan dolayı kullanılan paspasların kaymaz tabanlı olması önemlidir. Diğer bir özellik de kapı önü paspaslarının diğer paspaslara göre daha sert ve kalın olması gerektiğidir. Ayakkabı da silinen bu paspasların bunun için dayanıklı olması, ayakkabı yüzünden aşınmaması ve kısa süre içerisinde yıpranmaması gerekmektedir. Üst yüzeyi de toz ve kir tutucu bir yapıya sahip olmalıdır. Dışarıdan uçuşan tozları yakalayan ve ayakkabı altındaki kirleri tutan bir paspas evin temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Bütün bu işlevsellik özelliklerinin yanında paspas üzerindeki desenler eve gelenlere ev hakkında ilk izlenim ve ipucu vereceğinden, kullanıcılar paspasları dekorasyon amacı ile kullanıyorlarsa kapı önü paspası alırken desenlere dikkat etmelidir. Desenlerin evin içerisini ya da içeride yaşayanları çağrıştırması güzel bir dekorasyona dönüşecektir.

Kapı Önü Paspası Nasıl Temizlenmeli?

Kapı önü paspası dışarda olması dolayısıyla dışarının tüm kirini tozunu tutan ve çok çabuk kirlenen bir paspastır. Kapı önünde dekorasyon amacı ile de kullanılan bu ürün kirlendiğinde güzel görünmekten çok kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bunun haricinde daha fazla toz ve kir tutma kapasitesi kalmayan paspastan bütün toz ve kirler evin içine girecektir. Temizlik işlevselliğini de böylelikle kaybedecektir.

Paspaslar küçük yapıda oldukları için temizlenmeleri kolaydır. Genelde halılarla beraber halı yıkama servislerine verilir, halı yıkama fırça ve makineleri ile yıkanmaya uygundurlar. Fakat çamaşır makinesine atmak paspasa zarar vermesinden daha çok sert yapısı ile çamaşır makinesine zarar verecektir. Halı yıkamaya verme gibi durumlar yoksa banyo ve balkonlarda bile sert bir halı fırçası ve deterjan ile rahatlıkla temizlenebilecektir. Bunun haricinde yıkamalar arasında kısa aralıklarla paspası silkelemek yıkama zamanlarının arasını uzatabilecektir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.

https://telegra.ph/Hali-12-21